קו איראן

ערוץ איראן של בלוג הפרשנות "קו חוץ"

סיכום קצר לארועי היום: ניצנים של שביתה, מועצת שומרי החוקה מבקשת הארכה בספירת הקולות, ולו"ז לשבועות של מחאה

leave a comment »

נפתח בהתנצלות על ההפסקה בעדכונים. לא רק שהמחאה באירן נמצא בסוג של הפסקת אש חד-צדדית – בין השאר להתארגנות מחדש – אלא שהבלוג היה בסוג של חופשת מחלה. מחר נחזור לדיווחים רגילים. בינתיים, הנה מה שארע היום (ולא בהכרח קראתם בתקשורת הישראלית הרשמית).

  • על פי דיווחים עקשנים במשך כל היום, כ30% מהעובדים באיראן לא הגיעו לעבודה היום. זאת יכולה להיות סוג של שביתה כללית ספונטנית, שמראה שיש נכונות ללכת גם לאמצעי הזה, אם מוסאווי ייתן את הקריאה.
  • כמה איגודים קטנים כבר הכריזו על שביתה, וביניהם גם איגוד של נהגי אוטובוסים. גם אם ההשפעה של האיגוד הספציפי הזה מועטה, זה בהחלט עזר לאנשים לא להגיע לעבודה היום בבוקר.
  • מועצת שומרי החוקה, שהבוקר דווח בתקשורת הישראלית שהודיעה ש"לא יהיו בחירות חדשות", פנתה לחמינאי וביקשה ממנו 5 ימים נוספים לספירת קולות. המועצה אמורה להשלים בדיקות כלאה ב10 ימים, ולפי ההודעות השונות שיצאו ממנה בימים האחרונים, היה נדמה שהם הספיקו גם ביום יומיים, או לפחות יודעים מראש מה יהיו תוצאות הבדיקה. חמינאי הסכים לתת אתה ההערכה (מי שרוצה יכול לקרוא את ההתכתבות כולה כאן). לדעתו של בלוג זה, המהלך מתרגם כ"אנחנו רוצים לשמוע מה תגיד בדרשה של יום שישי ומה יגיד אחריך רפסנג'ני). נחכה ונראה.
  • מבחינת השטח – נראה כי היו התנגשויות קטנות מאוד בין קבוצות לא מאוגרנות של מפגינים לבין שוטרים בטהראן. כידוע היום לא היו אמורים להתקיים ארועים רשמיים של האופוזיציה.
  • הארועים שאנחנו מצפים להם הם צעדת הזכרון עליה הוכרז ביום חמישי הקרוב, ודרשת חמינאי ביום שישי, שאחריה יבוא ככל הנראה נאום של רפסנג'אני.
  • יש סוג של נוסחת לו"ז שכדאי לרשום ביומנים 0- מנהגי האבל השיעים. באסלאם שיעי, נהוג להזכיר את המתים ביום השלישי, השביעי, וה40 למותם. ב1979 הטקסים האלה, שנערכו בכל פעם על הרוגי הפגנות חדשים, החזיקו את המומנטום ההפגנתי במשך כשנה ואפשרו בסופו של דבר את המהפכה. כך שגם אם נראה כאילו המחאה דועכת, צריך להתבונן בתאריכים מסוימים כדי לוודא.

אה, ומסתבר שאנחנו היינו בעיתון היום – במדור הכלכלה, לא פחות. תודה למעריב 🙂

נשוב ונתעדכן מחר – לילה טוב.

מודעות פרסומת

Written by Dimi

יוני 23, 2009 בשעה 23:14

פורסם בUncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s