קו איראן

ערוץ איראן של בלוג הפרשנות "קו חוץ"

מועצת המומחים תבטל את תפקיד המנהיג העליון? מעצרים של פעילים ועיתונאים; דו"ח בריטי: בחלק מהמחוזות באיראן נרשמה הצבעה של למעלה מ100%

leave a comment »

יש הרבה מאוד  עדכונים מאיראן היום, וחשבנו לנסות ולרכז אותם בפוסט אחד:

מועצת המומחים רוצה לבטל את מעמד המנהיג העליון?

רשת אל-ערבייה דיווחה לפני שעה קלה שמקורות אלמוניים בעיר קום מסרו לה כי כמה וכמה חברים במועצת המומחים – שממנה את המנהיג הרוחני העליון – "מתלבטים אם להחליף את המנהיג העליון חמינאי."  וזה משתפר-  הם רוצים לכאורה לבטל את המעמד כליל ולהחליף אותו בסוג של "מסגרת שלטונית שיתופית" – אם כי מי ישתתף בה זה כמובן סיפור נפרד לגמרי. כבר שמענו דיווחים כאלה בעבר – בעיקר על רספג'אני, יו"ר המועצה, תומך מוסאווי ומועמד בולט להחליף את חמינאי – אבל זאת הפעם הראשונה שמדווח על כך גוף תקשורת ממוסד, ועוד מייחס את זה למקורות (אמנם עלומים, אבל ספציפיים וישירים). הדיווח אף ממשיח ומפרט צריך לקחת את זה בזהירות, אבל אם זה נכון, זה מסמן את הכיוון ליציאה מהמשבר באיראן – מהפך פנימי.

וכמעט באותו עניין, חמישה מבני משפחתו של יו"ר אותה מועצת מומחים, רספנג'ני, נעצרו במהלך היום- מה שמגביר כמובן את הלחץ עליו לחזור לסורו.

מלבד המשפחה נעצרו מאז תחילת הארועים גם 23 עיתונאים ובלוגרים, שאת רשימתם ניתן למצוא באתר "עיתונאים ללא גבולות". בינהם כמה מהפעילות הפמניסטיות הבולטות באיראן, "המוּלא עם הבלוג", וגם יו"ר התאחדות העיתונאים האיראנית, עלי מאזרואי.

מי שהתמזל מזלו יותר הוא כתב הבי-בי-סי ג'ון ליין, שגורש מאיראן על "הסתה, סילוף, פיברוק וכד'," בבי-בי-סי לא מופתעים ומציינים שצוותים אחרים של הרשת עדיין פועלים במדינה.

ולבסוף, האמא והאבא של מכוני המחקר המדיניים, צ'אטהם האוס, פרסם במהירות מרשימה דו"ח על תוצאות הבחירות. קטעים מסיכום הדו"ח  מובאים להלן:

  • במשני מחוזים שמרניים (מאזנאדרן ויאזד) נרשמה הצבעה של למעלה מ100% מבעלי זכות הבחירה.
  • מבחינת מחוזות, אין קורלציה בין עליה באחוזי ההצבעה והמפנה לאחמדינג'ד. זה מאתגר את הטענה כאילו נצחונו התאפשר בזכות השתתפות מפתיעה של "רוב שמרני שקט".
  • בשליש מכלל המחוזות התוצאות שהוכרזו היו יכולות להתקבל רק אם אחמדינג'ד היה סוחף לא רק את כל המצביעים השמרנים הוותיקים, ואת כל מצביעי המרכז הוותיקים, אלא גם למעלה מ44% מהמצביעים הרפורמסיטים הוותיקים, למרות עשור של סכסוכים בין  המחנות.
  • ב2005, כמו גם ב2001 ו1997, מועמדים שמרנים בכלל ואחמדינג'ד בפרט סבלו מחוסר פופלריות מחפיר באזורי הספר. הרעיון כאילו האזורים הכפריים מצביעים תמיד לשמרנים הוא מיתוס בלתי-מבוסס. הטענה כאילו אחמדינג'ד סחף איתו ברוב מחוזות הספר סותרת את כל המגמות הללו.

את המסמך (המרתק) ניתן לקרוא במלואו כאן.

מודעות פרסומת

Written by Dimi

יוני 21, 2009 בשעה 21:40

פורסם בUncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s