קו איראן

ערוץ איראן של בלוג הפרשנות "קו חוץ"

ההפגנה הגדולה

leave a comment »

23:59 – סיכום

בשעה זו ממשיכות מהומות בכל רחבי איראן. הטלויזיה מדווחת על "הפגנות מקומיות" ובעיקר מתמקדת בפיגוע שהיה (או לא היה) בקבר חומייני. קשה מאוד לדעת, ואולי לא נדע לעולם, את מספרי ההרוגים. המספרים נעים בין 7 לעשרות רבות, וגם זאת רק בטהרן. על פי דיווחים שונים המשטרה חטפה את ההרוגים והפצועים מזירות ההתנגשות ולקחה אותם למקומות לא ידועים – ונשאר רק לקוות שהמשטרה, שהיוותה גורם מתון יחסית וחוצצה לרוב בין המפגינים לאלימות הבאסיג'. והיום, כמו בכל שאר הימים אבל כנראה בעוצמה גדולה בהרבה, המפגינים גם מגיבים, הודפים את הבאסיג', ובעיקר ממשיכים וממשיכים למחות.

בשעה זאת שוב עולות קריאות אללהו אכבר ומוות לדיקטטור מהגגות של טהראן, אבל עכשיו מתווספות אליהן גם קריאות אחרות – מארג באר חמינאי, מוות לחמינאי. מוסאווי, מצידו, קרא לשביתה כללית אם ייעצר או ייהרג; כפי שכבר נאמר כאן, פירושו של דבר הוא שיתוק של הכלכלה האיראנית והזרמתם של מיליונים נוספים של אנשים לרחובות. אנחנו כאן בינתיים סוגרים את השידור החי, ואלא אם כן משהו יקרה במהלך הלילה – ואנחנו מקווים שלא – נשוב ונתראה מחר.

לילה טוב.

22:57

על פי דיווחים לא וודאיים- מקורות עלומי שם מבתיה"ח בטהראן וכד' – נהרגו היום עשרות אנשים; רק בית חולים אחד דיווח על למעלה מ40 גופות. מצד שני, במשך כל היום נמסר שפצועים וגופות "נחטפו" על ידי שוטרים מזירת הארועים ונלקחו למיקום לא ידוע.

22:10

סיכום קצר של ארועי היום עלה ב"קו חוץ":

אין שום ספק שראינו השתלחות חסרת רסן של המיליציות וגם המשטרה במפגינים. ראינו נשים צעירות נרצחות בקור רוח על ידי אנשי הבאסיג’, ראינו גז מדמיע, אלות ואפילו ריסוס בחומר מגרה כלשהו ממסוקים.
אבל חשוב לזכור מה לא ראינו היום: לא ראינו התממשות של אף אחד מתרחישי הקיצון. המשטר לא התקפל ולא נכנע, וחמינאי לעת-עתה שומר על כיסאו. מצד שני, לא הייתה מחיצה נחרצת של המחאות…

21:40

רוצים לעזור? ע"פ טוויטר, שגרירות קנדה בטהרן מסרבת להכניס לשטחה פצועים. בארץ השגרירות כבר נסגרה, אבל אפשר להתקשר למשרד החוץ בקנדה עצמה:

00-1-613-944-4000

00-1-613-944-9136

השתדלו לדבר בנימוס, אבל בתקיפות – הזכירו להם שאוסטרליה, בריטניה, הולנד ופורטוגל כולן מסייעות לפצועי ההפגנות.

21:15

החלטנו לפרסם את הסרטון בכל זאת. הוא קשה והתמונות איומות, אבל מציאות היא מציאות, וצריך לדעת בדיוק מה מסתתר לעיתים קרובות מאחורי מילים אנמיות כמו "פיזור הפגנות." התמונות קשות ביותר.

20:40

האנשים ככל הנראה מתחילים להלחם בחזרה נגד הבאסיג', שעדיין ממשיכים לספק את מרבית האלימות שרואים ברחובות. דוגמא:

אנחנו כאן ב"קו איראן"  התבלטנו ארוכות אם לפרסם כאן וידאו מחריד שמסתובב ברשת ומראה נערה צעירה גוססת לאחר שנורתה על ידי הבאסיג'.  אנחנו מעדיפים לנסות ולאזן בין הכבוד לפרטיות של המנוחה ולחשיבות העיתונאית של ההקלטה, ולהסתפק בקישור. אנו מזהירים שמדובר בתמונות נוראיות. ע"פ הדיווחים, היא עמדה על המדרכה עם אביה וצפתה בהתרחשות – מה שהפך אותה למטרה נוחה עבור הצלף.

19:55

ע"פ מקורות מהימנים בטוויטר, המהומות התפשטו גם לערים הבאות: טאבריז, מסהאד, אישאפאן, אהוואז

19:50

השגרירויות שמקבלות פצועים: הולנד, אוסטרליה, בריטניה

19:35

מוסאווי: אם אעצר, על איראן לצאת לשביתה כללית בלי הגבלת זמן

19:30

דיווח: השגירוריות הזרות פתחו שעריהן לפצועים, עקב מארבים של מיליציות בשערי בתי החולים העירוניים. הערת שוליים: YNET מפרשים את החשדות לגבי הדיווח על ה"פיגוע" במסגד שרוב האתרים הישראלים מתעקשים עדיין להוביל איתו.

19:20

רשויות טהרן השביתו את שירות הרכבות התחתיות כדי להרחיק את המפגינים ממרכז העיר

18:56

מוסאווי נואם: זיוף הבחירות תוכנן חודשים מראש

18:53

דיווח ראשוני: הצבא מסרב להתקיף את המפגינים. בעניין המסוקים: נראה שהם אכן מרססים את הקהלים במים מעורבים בחומר מגרה כלשהו. אין דיווחים על פציעות רציניות כתוצאה מהחומר.

18:30

מוסאווי נושא ככל הנראה נאום באחד ממוקדי ההפגנות: "אני מוכן למות קדושים". התנגשויות ממשיכות בכל העיר, כשנראה יותר ויותר שהמפגינים נוטלים יוזמה ומתקיפים את המיליציות. בינתיים אין אישור לדיווחים המשונים על "הליקופטרים ששופכים חומצה ומים רותחים מהשמים".

17:50

בניין השייך לקמפיין אחמדינג'אד הוצת בטהרן. באופן כללי, יש דיווחים על קבוצות מפגינים שמתארגנות ומתקיפות את הבאסיג' והשוטרים. בכיכרות הראשיים באירן ממשיכות הפגנות של עשרות אלפי אנשים עם התקפות של המשטרה בשולי הקהל.

17:25

חשוב: הבי-בי-סי מדגיש גם הוא שהוא לא יכול לאשר את הפיגוע שארע לכאורה במקדש חומייני, ושהוא מסתמך אך ורק על מקורות אירניים ממשלתיים

17:15

וידאו, לכאורה מהיום, שמתעד משטרה מפזרת מפגינים בגז מדמיע:

17:07

הייתה פצצה? בינתיים אין דיווח מעדים עצמאיים על הפיצוץ שארע לכאורה במקדש חומייני בטהרן. עד כה, המקור היחיד לידיעה הוא ערוץ הטלוויזיה האיראני הרשמי. כמו כן לא התאמתו הדיוחים על מעצרו של מוסאווי. ההפגנות וההתנגשויות ממשיכות ובינתיים אין עדויות (טפו טפו טפו) שהמשטרה מפעילה אש חיה, אוטומטית, טנקים וכיו"ב – "רק" אלות וגז מדמיע.

16:30

עדכון לא מאושר על מעצרו של מוסאווי. הערכות: מאחורי הפיצוץ עומדת המחתרת הסוציאליסטית (MKO) בעיתוי מופרך להחריד, או הממשל עצמו.

16:26

עדכון: ככל הנראה ארע פיצוץ  במקדש חומייני בטהרן, הרוג ושני פצועים בינוני. בינתיים מחמירה האלימות בין שוטרים למפגינים. הערת שוליים: השר לאיום אסטרטגי בוגי יעלון סתר היום את הערכותיו של מאיר דגן ואמר שלדעתו ההפגנות יובילו להפיכה.

16:15

דיווח ראשוני: פיגוע בטהרן ליד מקדש הקבר של חומייני. תיקון : מקור הדיווח בתקשורת הרשמית של איראן.

16:11

מאושר: התנגשויות אלימות בין משטרה למפגינים. המשטרה יורה גז מדמיע ומכה באלות

16:08

מאושר – נורו כמה מטחים של גז מדמיע בכניסות לאתרי ההפגנות. מדווח אבל לא מאושר – חלק מהמפגינים צועקים "הלאה חמינאי"

15:54

הבלוג החי של הניו יורק טיימס, שעשה עד עכשיו עבודה מצויינת, מספר שמקור איראני מהימן דיווח על מתקפה של "אנשים עם אלות" על מפגינים באיראן. לא ברור מי התוקפים.

15:50

מצטערים על ההפסקה הזמנית, הייתה תקלה בבלוג. אולי נבקש מכם לטעון מחדש את העמוד רק מדי 15-20 דקות כדי למנוע עומס יתר על השרת (הפושטי) שלנו.

לענייננו: ממשיכים דיווחים על התקלויות אלימות מקומיות, אבל ככל הנראה עדיין מדובר על באסיג'ים מול מפגינים. כשאתם קוראים בתקשורת הרשמית על "התנגשויות בטהרן", תשאלו את עצמכם בין מי למי

15:17

בלוגר בפרסית מדווח כי המשטרה מבקשת מהקהל להתפזר, כי הבאסיג', (מיליציה פרו-אחמדינג'אדית) עלולה לתקוף.

15:05

דיווח לא-מאומת מספר שמוסאווי יצא ברגל ממטה המפלגה שלו עם קהל של כמה אלפי אנשים.

15:00

בהמשך לעדכון הקודם, הודעות על משטרה שמכה מפגינים בשעה זו בטהרן הופרכו ע"י טוויטריסטים איראנים מוכרים. כשאתם עוקבים אחרי טוויטר תבדקו מתי המשתמש שאתם קוראים נרשם – אם זה ממש היום והחדשות הן מאוד מאוד שליליות (כמו ביטול ההפגנה, או ירי וכד'), יש סיכוי טוב שמדובר בסוכן ממשל.

14:40

למי שעוקב אחרי הארועים בטוויטר (במיוחד עיתונאים!!), שימו לב לרשימה הבאה המאגדת משתמשים שמפיצים מידע שגוי, ושיש חשד שמשויכים לממשל או לתומכי אחמדינג'אד. תבדקו כל דיווח שמגיע מאותם משתמשים: http://twitspam.org/?p=1403

14:35

לפי הדיווחים, מוסאווי, חתאמי, רספנג'אני וכוראבי יוצאים בדקות אלה אל העצרת. הדיווחים מדברים גם על כמות גדולה מאוד של שוטרים ברחובות, אולם עד עכשיו השוטרים דווקא הגנו על המפגינים מפני הבאסיג'

14:25

אנחנו כאן מתחילים את השידור ה"חי" שלנו מאיראן. בשעה זו מתאספים המפגינים ברחובות טהרן. כמה נקודות מדיווחי הטוויטר:

  • רסנפנג'אני, יו"ר מועצת המומחים, האדם העשיר ביותר באיראן והמועמד הבולט ביותר להחלפתו של חמניאי, יצטרף ככל הנראה להפגנה יחד עם בני משפחתו
  • רשת הטלפונים הסלולריים והפייסבוק חזרו לפעול, אבל מרבית הגולשים האיראנים מאמינים שזאת מלכודת. מפגינים התבקשו להוציא את כרטיסי ה"סים" מהפלאפונים שלהם ולתקשר באמצעות בלוטות' בלבד.
  • האנשים גם מתבקשים לשאת בידיהם ספרי קוראן, כיוון שהרג של אדם המחזיק קוראן נחשב לחטא חמור באיסלאם
  • על פי אחת ממדווחות הטוויטר, הבאסיג' לא יתקפו את ההפגנה אבל יארבו למפגינים במכוניות חונות בדרכם הביתה. המפגינים מתבקשים להשאר בקבוצות גדולות כמה שיותר זמן.
מודעות פרסומת

Written by Dimi

יוני 20, 2009 בשעה 13:26

פורסם בUncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s